Võta skafander - paneme minema!

ENÜ ülevaade:

Robert A. Heinlein kosmose rüütliromaan “Võta skafander- paneme minema!” ilmus Ameerika Ühendriikides 1958. aastal ning kirjeldas lähitulevikku, kus toimuvad reisid Kuule.
Peategelane Kip osaleb seebifirma hüüdlause võistlusel, kus võidab lohutusauhinna – kasutatud skafandri. Ta teeb selle korda, katsetab koduhoovis ning võtab vastu kutsungi. Selle saadavad 11-aastane imelaps Pisike ning tulnukas Emalikkus. Algab seiklus algul Kuul, siis Pluutol, Veega Viiel ning lõpuks meie Maal.
Raamat on kirjutatud oma ajas ja seda peab lugedes arvestama. Nii mõnigi juhtum tundub 21. sajandi inimesele kummalisena, kuid 1950ndate inimesele ilmselt mitte.

Võta skafander - paneme minema!

Robert A. Heinlein
kirjastus Fantaasia 2023

See romaan on ulmeklassiku ja Ameerika Ulmekirjanike Assotsiatsiooni esimese suurmeistri (1975) Robert A. Heinleini kaheteistkümnest noorteulmekast viimane ja paljude arvates ka parim. See jutustab tavalisest ameerika keskkoolipoisist Kip Russellist, kelle unistuseks on reisida Kuu peale. Ühes reklaamikampaanias osalemise eest saab ta auhinnaks kasutatud kosmoseülikonna ning eneselegi ootamatult leiab ta end järsku kesk peadpööritavaid sündmusi: lendava taldriku hädamaandumist, röövimist kosmosepiraatide poolt ja seiklusi Kuul ning Pluutol koos ninatargast 11-aastase tüdrukuga, keda kutsutakse Pisikeseks, ja veidra hiigelsuurt kassi või leemurit meenutava kosmosetulnukaga, keda kutsutakse Emalikkuseks. Kip peaks selles omalaadses kosmosesse viidud rüütliromaanis täitma vapra rändrüütli rolli ja Pisike olema päästmist vajav hädaohus tütarlaps, kuid nende rollid pöörduvad sageli pea peale. Teose finaalis peab Kip ülegalaktilise nõukogu ees kaitsma inimliigi õigust eksistentsile.