ENÜ ülevaade:
Jostein Gaarderi filosoofia ajalugu ulme kastmes – “Sofie maailm” – ilmus esimest korda eesti keeles
1996. aastal ning on sellest ajast saati kasutusel koolikohustusliku kirjanduse nimekirjades. Seega on tegemist väga kaua oodatud kordustrükiga.
Raamat räägib 15-aastasest Sofiest, kes hakkab saama salapäraseid kirju. Osad neist on filosoofia ajaloost Albeto Knoxilt, osad postkaardid kellelegi Hildele tema isalt Albert Knagilt. Hilde saab omakorda isalt sünnipäevakingiks raamatu Sofiest. Kumb tüdruk on raamatutegelane ja kumb reaalses maailmas elav neiu?
Raamatu selgroo moodustavad peatükid filosoofia ajaloost, mille ümber on kirjutatud kohati veidi raskesti
jälgitav lugu Sofiest ja Hildest. Samas on Sofie ja Hilde ka ise kui filosoofilised kujutised. Seega on tegemist väga mitmekihilise ja kindlasti noort lugejat mitte alahindava teosega.
Sofie maailm
Jostein Gaarder
kirjastus Koolibri 2023
Sofie Amundsen leiab postkastist margita, templita ja saatja nimeta kirja, kus seisab ainult üks küsimus KES SA OLED?
Aga see on alles algus. Kirjale järgneb veel palju teisi ja nendest kujuneb terve filosoofiakursus. Kuid kummalisest kirjavahetusest kerkib üles ka muid müsteeriume. Kes on näiteks Hilde Moller Knag?
“Sofie maailm” on ühtaegu filosoofia ajalugu ja romaan kahest 15-aastasest norra tüdrukust, kelle elud jutustuse käigus põimuvad, nii et on raske otsustada, kus lõpeb Sofie ja kus algab Hilde.
1995. a. oli “Sofie maailm” maailma müüduim raamat.
Raamatu autor Jostein Gaarder (s. 1952) on saanud tänapäeva Norra kõige kuulsamaks esindajaks.