Mina, sina, nemad

ENÜ ülevaade:

Kaia Raudsepa romaan “Mina, sina, nemad” pälvis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2022. aasta noorteromaanide konkursil III koha. Ja nüüd algab suur kiidulaul! Neli venda ja õde jäävad pooleks aastaks viiekesi, sest vanemad lähevad Brüsselisse tööle. Nüüd ootab lugeja pidusid, kraaklemisi, narkootikume, alkoholi. Neid ei tule! No, veidi juuakse, aga seda ikka ülivähe. Õde-vennad kraaklevad küll veidi ja norivad üksteise kallal, aga üle kõige jääb omavaheline armastus ja hoolimine. Vajadusel ka kaitsmine (leiab ju ainus õde endale poisi 🙂 ) Kas raamatus on siis suured draamad sõprade vahel? Ei ole! Sõbrad toetavad ja hoolivad üksteisest ning on üksteisele alati olemas. Armastus? Jah, seda on, aga see on selline armas ja mõnus suhe. Algus on muuseas vägagi koomiline.Seega on tegemist rariteediga Eesti noortekirjanduses – kergema reaalelulise teosega.

Mina, sina, nemad

Kaia Raudsepp
kirjastus Tänapäev 2023

Nora vanemad sõidavad pooleks aastaks välismaale tööle ja jätavad 16-aastase Nora koos 4 vennaga omapäi koju. Kõigi miinuste kõrval on selles olukorras ka plusse – eriti siis, kui üks su vend juhtub kokk olema.

Kuidas läheb Noral vanemate vendade järelevalve all? Kas nii, nagu ennustab Fredi („Sorri, Norts, aga sind ei kuula keegi. Sina oled kukununnu ja kuulad meid!“) või on tulevikul Nora tarvis heledaid värve varuks? Ehk on varsti saabumas elu parim suvi?