Hard Land

ENÜ ülevaade:

Saksa autori Benedict Wellsi romaan “Hard Land” viib lugeja Grady väikelinna Missouris Ameerika Ühendriikides 1985. aastal. Teose sisu võib ülilühidalt kokku võtta selle esimese lausega – “Sel suvel ma armusin ja mu ema suri”.
Sam Turner elab ema ja isaga surnuaia kõrval. Ta on üksiklane, kes nõbude juurte saatmisest pääsemiseks asub tööle kohaliku kinno Metropolis. Seal kohtab ta Kristie ́t, Cameroni ja Hightowerit. Algul hoiab sõprade kolmik omaette, kuid peagi võtavad nad poisi enda tiiva alla. Algab seiklusi täis suvi. Kodus on Sami elu kurvem, sest ta teab, et ema ajuvähk on ravimatu.
Raamat, mis paneb elu üle mõtlema ning hindama seda, mis sul on.

Hard Land

Benedict Wells
kirjastus Rahva Raamat 2023

Benedict Wells on Saksa imelaps. – The Guardian
Missouri 1985.

Et põgeneda koduste probleemide eest, läheb viieteistaastane Sam suvevaheajaks tööle vanasse kinomajja. Kuid pealtnäha ebahuvitav töö avab talle ukse täiesti uude maailma. Vana tolmune kino ja noored, kes seal töötavad, muudavad tema suve millekski maagiliseks ja meeldejäävaks, julgustades Sami oma turvatsoonist välja astuma. Koos uute sõpradega avastab ta kodulinna saladusi ja, endalegi üllatuseks, ka armastuse. Esimest korda ei tunne ta end üksikuna – viimaks kuulub ta päriselt maailma.

Kuid igas idüllilises mälestuses, igas kuldses minevikuhetkes on mõni plekk, mis meenutab meile, et kõik ei olnud täiuslik. Alati on midagi, mis meist maha jääb ja mida meil ei õnnestu tagasi saada. „Hard Land” viib meid nendesse maagilistesse paikadesse – füüsilistesse ja vaimsetesse –, mis vormivad meie elu ja on igaveseks kirjutatud meie isiklikesse lugudesse. See on lugu suvest, mida ei unustata iial.

Benedict Wells sündis 1984. aastal Münchenis, kolis pärast kooli lõpetamist Berliini ja keskendus kirjutamisele, teenides elatist erinevate juhutöödega. Tema neljas romaan „Üksilduse lõpp” püsis enam kui poolteist aastat Spiegeli menukite edetabelis, pälvis teiste auhindade seas 2016. aastal Euroopa Liidu kirjanduspreemia. „Hard Land” pälvis 2022. aastal Saksa Noortekirjanduse preemia.

Kui ei teaks, võiks arvata, et „Hard Land” on klassika, mis juba aastaid olemas. – The New York Times

Pole kahtlustki, et selle raamatuga on Benedict Wells kirjutanud väärilise järglase parimale bildungsroman’ile, mis elades kirjutatud: Salingeri „Kuristik rukkile”. – Rheinische Post

Benedict Wells on tõenäoliselt suurim talent, keda meie maa viimastel aastatel on näinud. –Stern