Marian Suitso-3

Marian Suitso

Marian Suitso (s. 1982) hobuseteemalistes raamatutes on palju seiku elust enesest – nii tema enda kui ka ta sõprade-tuttavate elust. Ka mitmed tegelaskujud on inspireeritud päris inimestest.

Marian on pärit Tartust ja õppis Miina Härma Gümnaasiumis. Kooliajast mäletab ta pidevat stressi ja ärevust, sest liigagi kohusetundliku õpilasena kippus ta üle muretsema. Stressi aitasid leevendada koerad, keda tal oli vahepeal lausa mitu. Kaheksandas klassis avastas ta enda jaoks hobused ja ratsutamise koos sinna juurde kuuluva seltsieluga. See hobusepisik on jäänud talle siiani, kuigi talli jõuab ta viimasel ajal harvem.

Teismelisena kirjutas Marian peamiselt luuletusi ja vahel improviseeris süntesaatoril sõnadele ka muusika juurde. Esimesed proosakatsetused tegi ta sahtlisse ülikooli ajal, „päris“ raamatuteni jõudis aga alles hiljem, kui lapsevankrit lükates läks mõte lendama. Otsus osaleda noorteromaanide konkursil aitas asja lõpule viia. „Hobusehullud“ sai võistlusel teise koha, mis andis innustust kirjutada sellele ka järg. Ka teise osa eest tuli konkursilt auhind. Sarja 2. raamat „Hobusehullud Ameerikas“  on inspireeritud Mariani enda kogemustest Ameerikas – nii nagu romaani peategelane Johanna, töötas ka tema ülikooli ajal ühel suvel USAs lastelaagris, kus ta tegeles ratsutamisprogrammi lastega.

Marian Suitso on hariduselt inglise filoloog ja on pikka aega töötanud tõlkijana.  Lisaks lugude väljamõtlemisele meeldib talle audioraamatuid kuulata, pilte joonistada ja maalida, kokata, oma koeraga tegeleda ja vahel täiesti ebatäiskasvanulikult lastega lollusi kaasa teha.

Kui mõni eesmärk tundub alguses kättesaamatu, tasub jagada teekond selleni väikesteks sammudeks. Näiteks mõelda, mis on see konkreetne asi, mida saan juba täna-homme ära teha, et eesmärgile natukenegi lähemale liikuda, ja siis see asi ära teha. Sest kui midagi ei tee, ei jõua ka eriti kuskile.  Oluline on märgata ka oma väikeseid edusamme, sest just edusammud innustavad edasi tegutsema.

Raamatud

Marian Suitso siirad raamatud räägivad noorte suhetest ja eneseleidmisest.