Syngete-vete-vaimud_kaas.indd

ENÜ ülevaade:

Ignė Zarambaitė romaan “Süngete vete vaimud” on teine noortele suunatud leedu kirjaniku teos eesti keeles. Esimeseks on eelmisel aastal ilmunud Jurga Vilé ja Lina Itagaki graafiline romaan “Siberi haiku”. Mõlemad teosed on sünge alatooniga. Kuid rohkem ma sel korral “Siberi haikust” ei kirjuta, vaid keskendun “Süngete vete vaimudele”. Raamatu tegevus toimub kolmes ajas, kuhu lugeja ootamatult visatakse. Esimeseks ajaks on peategelase lapsepõlv, teiseks saatuslik pidu ning kolmandaks olevik. Ana (peategelane) lapspõlves veedab lugeja küll vaid ühe peatüki, kuid see on neiu elus vägagi pöördelist sündmust kajastav. Teine aeg keskendub Ana ja tema klassikaaslaste/sõprade peole mahajäetud majas, kus üks tüdrukutest kadunuks jääb. Kolmas aeg jutustab peo tagajärgedest.Romaanis on kesksel kohal koolikiusamise mõju kiusatule (Anat kiusati kunagi, nüüd teeb ta kõik, et selle kordumist vältida), suhted (nii romantilised kui ka sõprussuhted) ja Leedu müstiline loodus.Tegemist on autori esimese noortekaga, mis valiti Leedus aasta parimaks noorteromaaniks.

Süngete vete vaimud

Ignė Zarambaitė
kirjastus Eesti Raamat 2023

16-aastane Anika naaseb kunagisse kodulinna, kust ta põgenes valusate lapsepõlvemälestuste ‒ pinged perekonnas, koolikiusamine, heidikuks olemine ‒ eest. Neiu kannab endas ikka veel talle kunagi osaks saanud ülekohut, kuid väliselt on ta täiesti muutunud. Keegi ei tunne teda ära. Ta pole enam Anika, vaid Ana.

Peagi otsustavad Ana ja tema sõbrad võtta vastu väljakutse – veeta nädalavahetus üleujutuste piirkonnas asuvas talumajas, mis on kuulus legendide ja hirmuäratavate sündmuste poolest. Lõbus õhtu muutub aga tõeliseks õudusunenäoks, mille keskmes on salapäraselt kadunud tüdruk. Enam pole võimalik aru saada, mis on tõeline, mis unustatud, mis väljamõeldud. Mis tegelikult selle öö sündmuste taga on – seletamatud müstilised jõud, narkootikumid või kättemaks? Või äkki need kõik koos?